Příští Festival Závislý Zubr začíná: 23. červen 2023, 20:00

RSS, Atom | Hledej (Šmudlo) :

“Tanec bez talentu,
pohyb bez síly,
nadsázka bez legrace”

Labutí jezero

20. červenec 2010, 21:41

Osoby a obsazení:
Princ, sbor – lachtan Benjamin
Odetta, sbor – lachtan Anna Koldin
Rudovous, sbor – mrož Hugo Walroß Riesenhafter von Saubernitz und Tünchst
… a hosté: Sólisté Britského královského baletu Imperial Theatre včele s primabaleťákem Üdo Vysilem – Šašek, Kancléř, sbor
Královna, sbor – lachtan Charlie (v doplněné verzi roku 2014)

Inspirace – Honza Kovařík
Režie – Üdo Vysil
Hudba – Petr Iljič Čajkovskij
Kostýmy – Majda a Kačenka
Světla – Kotouč lásky
Zvuk – Hrdlahluk

Info:
Druhé představení divadla, vycházející z proslulého kusu Petra Iljiče Čajkovského „Labutí jezero“, je od svého premiérového uvedení hojně vyhledáváno všemi baletními labužníky i labužními baletníky. Tato náročná inscenace, tento balet vskutku zvířecí, slouží jako důkaz, že i lachtan je schopen s podporou monumentální Čajkovského hudby podat na souši obdivuhodný, procítěný, pohybově taneční výkon jenž nemá obdoby.

Přehled děje:
I. V den svých narozenin se Princ prochází v zámeckém parku. V ranním světle vidí letící labutě a pocítí neodolatelnou touhu labutě následovat.
Přichází gratulovat pozvaní přátelé a hosté. Princ dostává jako dárek samostříl. Královna není s takovým darem spokojena, a proto jej předává Kancléři.
Večer po skončení oslavy zůstává Princ se svou matkou v zahradě.
Poté, co mu Šašek tajně předá samostříl, loučí se Princ s Královnou a odchází za labutěmi k jezeru.
II. Nad jezerem má svou moc zlý kouzelník Rudovous, který zaklel princeznu Odettu do podoby bílé labutě.
Princ přichází k jezeru a spatří připlouvající labuť. V okamžiku, kdy ji chce zasáhnout svou střelou, začne se labuť proměňovat v krásnou dívku – Odettu. Okouzlený Princ se pokouší k Odettě přiblížit, ale ta mu uniká. Přesto se mu podaří získat její důvěru a mezi oběma se zrodí veliká láska. Princ se dozvídá, že Odetta je zakletá princezna a že ji může vysvobodit pouze věrná láska.
III. Po chvíli se objevuje Rudovous a snaží se Odettu a Prince rozdělit, ale Princ opět nachází svojí Odettu a přísahá jí věrnost.
Svítá a Odetta se musí vrátit do své labutí podoby. Šťastný Princ se vrací domů, ale Rudovous chystá pomstu v podobě své dcery Odilie.
IV. Královna pořádá na zámku ples, na kterém si má Princ vybrat svou nevěstu. Ten je ale v myšlenkách neustále s Odettou.
Během plesu se však v šlechtickém převleku a s doprovodem objevuje Rudovous. Představuje svou dceru Odilii, která Prince zcela okouzlí. Podléhá jejímu půvabu a přísahá, že si ji vezme za ženu.
Na tento okamžik čeká Rudovous. Vítězí a slaví triumf své pomsty. Princ pochopil, že Odettu zradil, a v zoufalství prchá k jezeru.
V. Opuštěná Odetta čeká na Prince, jehož miluje i přesto, že svůj slib věrnosti nedodržel.
Princ prosí Odettu o odpuštění a chce si ji odvést na zámek. Do cesty se jim však postaví Rudovous a dochází k boji na život a na smrt.
Protože princ porušil přísahu, musí se Odetta vrátit do své labutí podoby a zůstat navěky zakletá. Rudovous hyne v paprscích vycházejícího slunce a Princ zůstává na břehu jezera sám.

Káša Kouřilů

lachtaní divadlo | > Labutí jezero

Komentáře

 

Kde jsi: divadlo > Labutí jezero


http://www.zubr.info vyrobeno lexislavem | strojovna TXP,960.gs | ilustrace Bára Herchlová