RSS, Atom | Hledej (Šmudlo) :

“Malý festival mezi mnoha žánry,
kde divák může vystoupit a účinkující zírat”

Paměť Závislého Zubra 2011

4. říjen 2011, 11:58

Festival Závislý Zubr 2011 jak už je v posledních ročnících zvykem začal čtvrtečním večírkem v hospodě U Pernekrů. Tradiční bezskrupulózní veselí právě přijeduvších vyprahlých zubrů a smadných kmetů, housličky, bubínky, březenský Svatojánský pivo a ikdyž večerní dusno vystřídala chladivá noc, po velmi pozdní zavíračce se jelo dál. Někteří naštestí až do rána.

Celé páteční ráno a odpoledne bylo věnováno přípravám na další dny a že toho nebylo málo. Od božího rána se nám též sjížděli i hosté a jelikož jsme se někteří neviděli i celý rok bylo o čem povídat. Páteční koncerty v hospodě U Pernekrů otevřela poetickodramatická lesní loutkohra Stínového divadla a následovala Mazací hlava generála Maršála a noční nářez v podání Schröedingerovi kočky. Říkal jsem si před koncertem, že Kočka patří přeci ven, legendární akustika zubrnickýho sálu takovou parádní muziku zkazí, naštestí Schröedingerova kočka ukázala, že dokáže zahrát i v takovým bunkru. Prostě místo ladného vrnění Schröedingerovi kočky na Zubrnickém odpoledním slunci – punkový nářez undergroundové kočky při lovu ve sklepeních opuštěné továrny. Večírek se protáh jak jinak, pro některé až do rána.

Sobotu ráno otevíralo otevření kavárny s fair trade kávou a nesmělé pokusy o pohádku: začalo Podivuhodné divadlo Nespoutané MúzeUm s novou divadelní hrou Slon Bonbón a Bačkora Marcel. Upozorňuji že před premiérou seskupení mělo pouze dvě rychlé zkoušky a kulisy se vytvářely v pátek odpoledne. Následovalo pohádkové čtení pohádek torzem hudebně divadelního uskupení Vykoduch. Celý den probíhaly výstavy pana Dvořáka v kostele a ve vagóně na nádraží Zubrnické muzeální železnice. Osobně jsem viděl pouze kresby ve vagóně. Mě to tam dost sedlo a vůbec se mi pak z vágonu nechtělo.
Nicméně závislozubří sobotní odpoledne na nádraží ZMŽ už otevíralo Lachtaní divadlo Honzy Kovaříka se svým Eintoph Westernem – Wanted Roy Bean. Následovalo divadlo ExCes se svým jemným lehce kořeněným humorem, kteří nám přiblížily diváckou exhibici legendy mezi českými piči. Exhibice to byla parádní. Po příjezdu vlaku z Ústí nad Labem poómalu nastoupil Smädný kmet. Já s Martínkem jsme si je bezvadně užily! No a pak nastoupily Padni jak Padni se svým Ombudsmanem ze zoo. A jak jsme již od PJP zvyklý – hra byla trefná, úderná a šokantní. Potom jsem musel na chvilku odběhnout, takže bohužel Lidový léčitele jsem neviděl, nicméně vrátil jsem se na Rozum do kapsy. Kdybyste si prolistovali populárně vědeckou příručku Rozum do kapsy a hledali heslo “nejlepší pódium pro SKApely”, bylo by tam napsáno plošinový vůz typu Smmp 4622. Ve vlahém pozdním odpoledni poslední kapelou na plošinovém voze byli Space dogs. Dramaturgové festivalu opět ukázaly svoji bravuritu a jak je vše naplánováno do nejmenšího detailu. Lepší kapelu na závěr venkovní části sobotního dne festivalu ZZ2011 nemohli zvolit. Prostě pohoda, relaxace, spirituální seance. Fotky z rodiného archívu mluví za vše (pozn. tuto část archívu fotil Ozi).
Sobotní večírek v hostinci U Pernekrů začalo filmové pásmo produkční skupiny Skandál Jahoda. Každoroční kvalitu filmů Skandál Jahoda nemusím snad komentovat, nicméně jeden kousek se pro mne stal legendou. V první půlce filmu, kdy si bandička kámošů natočila svůj “vejlet”, mi sice bylo jasný, že takhle to rozhodně nezkončí. A ikdyž jsem to čekal a člověk byl na to připravenej stejně mě to dostalo. No prostě takhle se maj točit filmy. Filmečky skončily pozdě večer a pak přišel na řadu Stanas – zahraniční host. Muzika zajímavá takovej rock, punk s perkusema. Mrzí mne, že Stanas nehráli dřív a venku. Bubínky v tom humbuku v zubrnickým sále se úplně ztratily. Párty samozřejmě pokračovala dál. Já jsem se už ale musel odvalit, aspoň trochu se prospat a hlavně jsem se těšil na druhý den.

Neděle začala improvizovanou kavárnou na nákladním peróně Zubrnického nádraží se zbytkem buchet, bábovek a koláčů. Skupina Vykoduch vytáhli ze svého kouzelného krabice, takové ty kouzelné zvířátkovské čepičky, na nádraží zní improvizovaná hudba a přesně po dopití kávičky a vyblbnutí všech rodičů a ostatních dopěláků na dřevěné mašince a ruční lokálce vjíždí na nádraží Saubernitz und Tünchst motorový vůz M131. Po závěrečném fotu všezubřenstva na plošinovém voze Smmp 4622 zubří stádo naskakuje do motoráčku a vyráží na výlet až do dalekého Velkého Března a zpět. Jízda to byla bezmála hodinová. Co se dělo během jízdy se nedá popsat, možná něco napoví fotky . Ale ústy klasika: kdo nezažil neuvaří! Jízda prostě parádní a těším še ze si celou tuhle jízdu příští rok zopakujem. Závislý Zubr 2012 vyráží na cestu 22.června 2012, anebo o nějaký ten jeden den dřív :o)))

Fotogalerie ze soboty 25.6.2011: https://picasaweb.google.com/108625721855732060964/20110625ZavislyZubr2011?authuser=0&feat=directlink
Fotogalerie z neděle 26.6.2011: https://picasaweb.google.com/108625721855732060964/20110626ZubriNaVyleteVlackem?authuser=0&feat=directlink

Indy

festival závislý zubr | > Paměť Závislého Zubra 2011

Komentáře

 

Kde jsi: festival > Paměť Závislého Zubra 2011


http://www.zubr.info vyrobeno lexislavem | strojovna TXP,960.gs | ilustrace Bára Herchlová